Извод из мојег магистарског рада на тему
Могуће ремоделације просторно културно историјских целина
на примеру Старог језгра Крагујевца
Нову изградњу у градском центру Крагујевца, потребно је усмерити ка препознавању “Старе чаршије” и њеног заштићеног старог језгра као туристичког потенцијала града . Тренутно стање са бројем “ модерних “ објеката ипак је у нескладу са статусом који чаршија као таква има. Интервенције у правцу нове изградње са реконструкцијом и реимплементацијом фасада које су некада красиле објекте у централном градском блоку био би корак напред у том правцу. Развој градске чаршије са краја XIX и почетком XX одвијао се углавном са изградњом објеката уз осу данашње улице Краља Петра I .
Архитектонско наслеђе у “ срцу “ Крагујевца, девастирано је у две фазе и то са рушењем објеката приликом бомбардовања Крагујевца крајем II светског рата од стране савезника, и са другом фазом кроз реализацију процеса "привођења простора намени" ради реализације плана "Продор" из 1961. у периоду(1976-1978), којег је карактерисао поступак рушења централног некада теразијског блока Старе чаршије, данас зелене површине поред трга код Крста .
Крагујевачки теразијски трг
један од најстаријих фото- записа трга из последње деценије XIX века
Теразијски трг у Београду
Теразијски трг у Крагујевцу данас трг код Крста
на фотографији је и објекат Дома уједињене банке са куполом
Једна од најзначајнијих данас непостојећих визура старе чаршије и теразијског блока
фотографија настала у периоду пред други светски рат
Некадашњи објекат Кредитног завода (1888.) у Теразијском блоку изграђен крајем XIX века
Објекат Прве пивнице у централном делу теразијског блока
изграђен у првој деценији XX века
Три куполе у низу ;
"Београђанка" - некада објекта издавачке куће Просвета данас банка
" Москва " - некада кафана , данас углавном објекти банкарског сектора
"Дом уједињене банке " - данас непостојећи објекат " Старе чаршије "
Стара чаршија под мониторингом стамбених кула које симболично представљају " ново " напредно доба.
Битка ( са традицијом и наслеђем ) у старој чаршији, снимљена фотографским апаратом средином 80-тих година прошлог века, пре изградње објекта "Робне куће Београд"
Неки од последњих дана некадашње лепотице града - објекта Дома уједињене банке
Рушење Дома уједињене банке " у име народа " и новог доба у којем нема места за традицију и наслеђе .
Данашњи изглед теразијског блока - данас блока код трга Крст, са зеленом неизграђеном површином и свакако приликом да се приликом нове изградње, изврши реимплантација фасада најзначајнијих објеката који су ту постојали на новим физичким структурама које би се градиле на овој локацији .
Београд је управо један од својих централних блокова у заштићеној зони града успешно решио кроз поступак ревитализације блока у Рајићевој за потребе изградње Шопинг центра Рајићева ( инвеститор ABD d.o.o.), који је у непосредном контакту са пешачком зоном и улицом Кнеза Михајла.(на слици доле).
3д модел блока у Рајићевој - Београд
Обавезе инвеститора које су уграђене у пројекат, су биле да се приликом изградње изврши реимплеменација фасада старих објеката који су ту постојали а који данас не постоје - попут куће Момчила Вучић Перишића.
У том смислу поступак ревитализације блока Рајићева се сматра пожељним моделом за приступ реконструкцији блока код некада Теразијског трга а данас трга код Крста у Крагујевцу.
No comments:
Post a Comment
Note: only a member of this blog may post a comment.